زمان و مکان هیئت قمر بنی هاشم مرند

روز های پنجشنبه , وفات و اعیاد
حسینیه قمر بنی هاشم(ع) - خیابان شهدا
با حضور مداحان و قاریان هیئت
مشخصات مطلب شماره ی 2034 ارسالی توسط مدیر سایت
علت نامگذاری 9 دی؟ چرا 9 دی 88 حماسه نامیده شد؟ روز بصیرت چه روزی است؟
علت نامگذاری 9 دی؟ چرا 9 دی 88 حماسه نامیده شد؟ روز بصیرت چه روزی است؟

در ایران بعد از انقلاب اسلامی نیز روزهای ماندگار تلخ و شیرینی چون پیروزی شکوهمند مردم بر طاغوت و رژیم گذشته در روز 22 بهمن سال 1357، 31 شهریور ماه سال 1359 حمله عراق به ایران، سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر، 14 خرداد سال 1368 روز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی و 9 دی ماه 1388 روز بصیرت و میثاق با ولایت از جمله این روزهاست که سیر اتفاقات مربوط به این روزها باعث شده است تا جاوید بمانند.

آخرین مورد این روزهای ماندگار حماسه 9 دی 1388 بود که در سال‌های اخیر باعث ایجاد وحدتی مثال‌زدنی در بین نیروهای انقلابی و دلسوزان اسلام شد و روز حماسه لقب گرفت.

فارغ از همه مسائل پیرامونی در دنیای سیاست، بررسی ابعاد این نامگذاری می‌تواند در مسیر شناخت این اتفاق تاثیرگذار باشد پس با نگاهی منصفانه آن را مرور می‌کنیم.

حماسه در لغت به معنای امری افتخارآمیز که از روی شجاعت، مهارت و شایستگی انجام شده باشد گفته می‌شود و در محتوای ادبی آن نوعی شعر در وصف پهلوانان که داستان‌های منظوم از نبردها، دلاوری‌ها، افتخارات قومی و نژادی یک ملت را دربر دارد مانند شاهنامۀ فردوسی گفته می‌شود و در زبان لاتین با کلماتی مانند  epic, saga مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی تاریخی و وقایع‌نگاری‌های متعدد در مکتوبات و فضای مجازی داخل و خارج نشان از حضور مردم ایران در قالب تظاهرت روز چهارشنبه9 دی ۱۳۸۸ در واکنش به آشوب و هنجارشکنیهای عده ای در تاسوعا و عاشورای ۱۳۸۸ در تهران و دیگر استان‌های کشور انجام شد.

البته با توجه به پیشینه‌ای که در ابتدای این گزارش عنوان شد، عموم روزهای تاریخی ملت‌ها به فراخور عقاید مذهبی و سیاسی شکل می گیرد، از همین رو حضور مردم ایران در ۹ دی ماه به معنی دفاع از هیچ حزب، گروه و جناحی نبود و شاهد حضور خالص مردم بدون هیچ چشم داشتی بودیم.
در کنار این مسئله باید این نکته مدنظر قرار گیرد که  در نهم دی ماه کسی برای حمایت از دولت وارد میدان نشد و در دست هیچ فردی تصویری از رئیس‌جمهوری نبود؛ این‌بار خروش مردم  خالصانه برای دفاع از هویت نظام جمهوری اسلامی و دفاع از ولایت فقیه بود.

اگر از زاویه دیگر به این رویداد تاریخی توجه شود شعارهای ۹ دی، شعارهای همیشگی و کلیشه‌ای نبود، شعارهای جدیدی بود که از پیوند عشق به ولایت، عاشورا، انقلاب و نفرت از دشمنان حریم ولایت به دست آمده بود و این نشان از اعتقادات سیاسی مذهبی مردم یک کشور داشت.

فارغ از همه هیجانات سیاسی نباید این مساله نادیده گرفته شود اتفاقی که در این روز افتاد نشانه اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی بود، در حالی‌که بسیاری از خواص، نخبگان و مثلا دلسوزان ادعا داشتند اعتماد مردم به نظام از بین رفته است، اما در عمل ثابت شد بعد از گذشت بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی همچنان مردم پایبند به اصول اولیه انقلاب سال 57 هستند .

از بعدی دیگر این روز با حضور میلیونی مردم ایران در خیابان‌ها در اوج فضاسازی دشمنان خارجی و داخلی، مسیری بی‌بازگشت به دشمنان این کشور نشان داد که در معادلات آینده سیاسی دشمنان ایران تاثیر جدی داشت و همچنان در هفتمین سالگرد این اتفاق شاهد اثرات آن حضور هستیم.

در مسیر این اتفاقات عموم مردم، که عامل اصلی این رخداد بزرگ بودند، نظرات متفاوتی در محافل از این روز بیان کردند و همچنان  به تحلیل وقایع این روز در سال 88 می‌پردازند که برخی از این نظرات در روزهای اخیر که نزدیک به سالروز این روز تاریخی با این پرسش که "چرا روز 9 دی را روزحماسه نامیدند" جمع‌آوری شد که با هیچ پیشینه و به دور از اعمال نظر شخصی بیانگر واقعیات ذهنی عموم جامعه از آن اتفاق است که این نظرات را با هم مرور می‌کنیم.

 

مقام معظم رهبری

حماسه نهم دی ماه و حضور عاشورايی مردم حماسه ساز و ولايتمدار ايران اسلامی در راهپيمايی 9 دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاريخ انقلاب و برگ زريّن ديگری در افتخارات مرد و زن ايرانی به حساب می آيد . حماسه 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصيرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب ايستاده اند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دين آنها بايستد در برابرتمام دنيای آنها خواهند ايستاد. روز نهم دی ماه در تاريخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصيرت» تبديل به يوم الله و ماندگار گرديد. در اين روز ماندگار و تاريخی ملت هميشه در صحنه ايران اسلامی، حماسه ای ديگر آفريد و دشمنان خدا و دينش را مأيوس و نااميد ساخت و قلب امام زمان (عج) و نائب بر حقش حضرت آيت الله العظمی خامنه ای(دامت برکاته) را شاد ساخت.

  اين روز می توان گفت نهم دی، روز غلبه جنود الهی بر جنود شيطان است. روز خروش ملت ايران و آشکار ساختن خشم مقدس در برابر اهانت ها و حرمت شکنی های عده ای غافل و يا مزدور وابسته به اجانب نسبت به مقدسات در روز عاشورای حسينی است. روز نهم دی در واقع روز نه گفتن ملت ايران به سران فتنه و آری گفتن به نظام اسلامی و بيعت مجدد مردم با آرمان های والای حضرت امام خمينی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است. مردم در اين روز، تير خلاص را به سران فتنه شليک و پشت پيکر نامبارک فتنه را به خاک ماليدند.
در روز نهم دی ماه 1388، مشروعيت سياسی نظام اسلامی ايران بار ديگر با حضور خودجوش ده ها ميليونی مردم در تهران و تمامی شهرهای ديگر کشور به جهانيان اعلام گرديد.
روز نهم دی، روزی است که مردم ايران نشان دادند دشمنان خود و انقلاب خود را به خوبی می شناسند و هرگز فريب حيله ها و نيرنگ های آنان را نمی خورند. روز نهم دی روزی است که مردم ايران نشان دادند که با بصيرتند و در ميان گرد و غباری که فتنه گران به پا کرده اند هرگز، نه راه را گم می کنند و نه دست از راهبر واقعی که همانا ولايت فقيه است، بر می دارند و در نهايت روز نهم دی روزی است که مردم مسلمان و انقلابی ايران نشان دادند که اين جمله حضرت امام (ره) را که فرمودند: «پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملکت تان آسيب نرسد» به خوبی در عمل به آن معتقد و پايبند هستند. نهم دی ماه يک هزار و سی صد و هشتاد و هشت، جشن بلوغ فکری و شخصيتی نظام اسلامی بود.

  9 دی، عرق شرم امت را در طول تاريخ به خاطر بی بصيرتی در ماجرای سقيفه پاک کرد.

  9 دی، درد کوته بينی حکميت را تا حدودی التيام داد و بر آن مرهمی شد.

  9 دی، سوزش خيانت جمل و نهروان را کمی خنک کرد و از تکرار غربت 25 ساله جلوگيری کرد.

  9 دی، فرق کوفه و تهران، عراق و ايران را نشان داد و آب رفته را به جوی بازگرداند.

  9 دی، ايران، بدون خواست سفير حسين، بيعت مجدد کرد و بر سر بيعتش ماند.

  9 دی، ندای هل من ناصر بلند نشد ولی فرياد لبيک يا حسين تا آسمان به گوش همه رسيد.

  9 دی، شش ماهه، سه ساله، جوان، پير، زن، مرد، ويلچری، شيميايی و ... داشت.

  9 دی، نه دی زمستان بود ولی درخت انقلاب در آن سرمای زمستان گل داده بود.

  9 دی، در ايران بود ولی پايه های کاخ سفيد در مکان و کاخ سبز معاويه در زمان را لرزاند.

  9 دی، قيام مختار نبود، ولی اگر مختار هم زنده بود در مقابل آن کرنش می کرد.

  9 دی، مانور اعلام آمادگی ياران آخر الزمان مهدی (عج) بود.

  9 دی، شروع حرکت و يک فرهنگ بود يعنی «عزت خواهي»

  9 دی، يک روز بود ولی خيرٌ مِن الفِ شَهر بود.

  9 دی، مبيّن کوثر و ابتر بود که گفتند خامنه ای کوثر است، دشمن او ابتر است.

  9 دی، عاشورا بود و ايران کربلا.

  9 دی، ثمره ی خون شهيد آيت ها، مطهری ها، بهشتی ها، باکری ها، همت ها و ... بود.

  9 دی، تاريخ نبود، بلکه خود تاريخ ساز بود.

  9 دی، روز بخشش فريب خوردگان و روز غضب بر فتنه گران توسط امت بود.

  9 دی، آموخت که نيازی نيست هميشه وليّ در بين باشد بلکه کافی است وليّ در دل باشد.

  9 دی، غدير خم بود در کوير قم و سراسر ايران.

  9 دی، نور بصيرت الهی بود در دلهای امت.

  هرچه خواستم بگويم که 9 دی چيست، زبان الکن بود و قلم قاصر. فقط می توانم که بگويم 9 دی، 9 دی بود و بس.